Masaż to dla wielu osób jedna z nielicznych okazji do rozluźnienia się i zapomnienia o codziennym stresie. Nie tylko gwarantuje nam on chwilę relaksu, ale także działa dobroczynnie na nasze mięśnie. Rozluźnia je, wzmacnia ukrwienie oraz odpowiednio je odżywia. Po jego otrzymaniu możemy spodziewać się uczucia odprężenia i relaksu – jest to oznaka prawidłowo rozmasowanych mięśni. Wielokrotnie jednak po różnych sesjach masażu – klasycznego, obejmującego kręgosłup, a nawet leczniczego – pojawia się mniejszy lub większy ból mięśni. W wielu z nas powoduje to nie tylko dyskomfort, ale także poczucie niepokoju. Czy coś w procesie masowanie poszło nie tak? Czy należy się martwić? Wszystkie te pytania są oczywiście uzasadnione. Podpowiadamy, czy mięśnie po prawidłowo wykonanym masażu mogą boleć i co to oznacza.
Masaż posiada bardzo wiele zalet
Nie da się ukryć, że zalety profesjonalnie wykonane masażu są główną przyczyną tego, że jego popularność wzrasta. Dobrej jakości profesjonalny masaż wykonany przez specjalistę pozwala pozbyć się powodującego dyskomfort napięcia w mięśniach. Co za tym idzie pozostawia nas w bardzo dobrym stanie fizycznym – po masażu czujemy się zrelaksowani, ból znika albo znacznie się redukuje. Nic więc dziwnego, że wiele osób, szczególnie żyjących w permanentnym stresie, jest w stanie dać bardzo wiele za możliwość bycia poddanym masażowi przez profesjonalistę.
Po dobrze wykonanym masażu nasze ciało jest rozluźnione a krew bardziej sprawnie przez nie przepływa. Mięśnie odprężają się i lepiej pracują. To jednak niejedyne zalety masażu. Bywa on także stosowany jako metoda terapeutyczna w leczeniu nerwic czy depresji. Stosuje się stanach chronicznego zmęczenia albo w niektórych chorobach przewlekłych. Niezależnie od tego na jaki masaż się decydujemy tuż po nim powinniśmy odczuwać relaks. Czasami jednak dzień po sesji, a nawet kilka godzin po niej, zaczynamy odczuwać dyskomfort i ból mięśni. Wiele osób niepokoi się tym zjawiskiem. Czy jest ku temu powód?
Ból mięśni i nieprzyjemne odczucia po masażu
Budząc się następnego dnia po masażu możemy odczuwać dyskomfort i ból mięśni. Wiele osób w tym momencie zaczyna zastanawiać się, czy usługa została w takim razie wykonana właściwie. Prawda jest taka, że ból możemy odczuwać w dwóch przypadkach – zarówno, kiedy masaż został wykonany nieprofesjonalnie, jak i wtedy, kiedy sesja została przeprowadzona całkowicie efektywnie. Bóle mięśni mogą występować, kiedy zabieg zostaje przeprowadzony w niewłaściwy sposób a one same w zostały w jego wyniku niewłaściwie rozmasowane. Niekoniecznie i nie zawsze musi to być jednak jedyny powód bólu. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że prawidłowo wykonanym i skutecznym profesjonalnym masażu, nasze mięśnie będą sprawiały podobne wrażenie, jak po intensywnym treningu.
Masaż to coś więcej niż tylko delikatny relaks
Masaż zazwyczaj kojarzymy z czynnością bardzo przyjemną i relaksującą. Oczywiście po części jest to prawda. Dobrze rozmasowane mięśnie są zrelaksowane, nie bolą, a w wyniku tego my czujemy się w lepszej kondycji niż przed zabiegiem. W przypadku masażu relaksacyjnego dokonywanego w SPA faktycznie nie powinniśmy spodziewać się absolutnie żadnego dyskomfortu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaje profesjonalnego masażu, których zadaniem jest nie tylko przywrócenie dobrego nastroju, ale także eliminacja wielu problemów zdrowotnych. Główne cele masażu to między innymi:
utrzymanie dobrej kondycji stawów, w tym ich ruchomości i elastyczności
zmniejszenie dolegliwości bólowych, nawet tych przewlekłych
poprawa elastyczności i odżywienia skóry
prawidłowe dotlenienie tkanek
szybsze usuwanie z tkanek produktów przemiany materii
pobudzenie układu nerwowego
uspokojenie i odprężenie organizmu
poprawa krążenia krwi
Jak widać profesjonalny masaż ma bardzo wiele funkcji. Zarówno jego rodzaj, jak i przewidywane skutki dostosowywane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Nie da się jednak ukryć, że niezależnie od naszego stanu zdrowia, prawidłowo wykonany profesjonalny masaż sprawia, że mięśnie przechodzą swoisty trening.
Skutki stresu i przeciążenia gromadzą się w mięśniach punktowo. Przetrenowanie, pozostawanie zbyt długo w wymuszonej pozycji czy nadmierna aktywność fizyczna to tylko niektóre czynniki wpływające na to, że nasze mięśnie są wyjątkowo bolesne. Profesjonalny masażysta wkłada w ich odpowiednie rozluźnienie, nie tylko siłę, ale także umiejętności. Aby dopasować technikę masażu do osoby, a przy tym także wykonać ją prawidłowo, potrzebna jest fachowa wiedza. Tylko bardzo profesjonalny masażysta może zafundować naszym mięśniom odpowiedni “trening”, który w niektórych przypadkach może skończyć się przechodnim i nietrwającym długo bólem, takim, który przypomina popularne “zakwasy”.
Ból mięśni po masażu – jak sobie z nim radzić?
Jak już zostało napisane, umiarkowany ból mięśni, którego doświadczamy po masażu, jest zjawiskiem całkowicie normalnym, takim które wynika z prawidłowego rozmasowania zmęczonych lub przetrenowanych partii naszego ciała. Wiele osób postrzega ten ból jako satysfakcjonujący, daje on bowiem świadectwo dobrze wykonanego zabiegu, na który nasze mięśnie właściwie zareagowały. Dolegliwości tego typu mogą jednak dosyć poważnie dawać się we znaki, szczególnie u osób, które nie mogą wziąć sobie dnia wolnego i dyskomfort po prostu przeczekać w domu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposób na mięśnie, które doskwierają po masażu. Spośród nich wymienić można między innymi:
dbanie o prawidłowe nawodnienie – ten punkt powinniśmy wypełnić tuż po wyjściu z gabinetu. Odpowiednie nawodnienie organizmu tuż po masażu może znacznie zredukować dyskomfort bólu mięśni.
dbanie o relaks i wypoczynek – warto jeszcze przed masażem zadbać o to, aby w kolejny dzień nie obfitował w stresujące wydarzenia i ciężkie fizycznie zadania. Raczej nie wybierajmy się wtedy na ciężki trening i postarajmy się o nieco lżejszy dzień w pracy. Najlepiej jednak wybrać się na masaż przed weekendem lub innym dniem, w którym możemy zapewnić sobie maksimum rozluźnienia i relaksu.
Jak widać istnieje kilka praktycznych sposób na sprawienie, że ból mięśni po masażu będzie prosty do poradzenia sobie z nim. Warto jednak zadbać o nie zawczasu, jeszcze przed udaniem się na sesję.
Ból mięśni po masażu – co powinno nas zaniepokoić?
Wiemy już jak radzić sobie z bólem mięśni po masażu, wiemy także, że taki ból w wielu przypadkach jest jak najbardziej normalny. Czy są jednak okoliczności, które powinny nas zaniepokoić? W którym momencie powinniśmy się zorientować, że coś jest nie tak? Otóż istnieje kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę i które powinny nas zaniepokoić. Przede wszystkim warto zatroszczyć się ból, który utrzymuje się przez okres dłuższy niż dwie doby. Nieustająca lub nasilająca się dolegliwość bólowa w miejscu poddanym zabiegowi masażu jest przyczynkiem do wizyty u lekarza. Może to bowiem oznaczać, że masaż został wykonany zbyt intensywnie lub sesja trwała zbyt długo i nie była dostosowana do naszych indywidualnych predyspozycji i potrzeb.
Ból mięśni po masażu – pozostań w kontakcie z salonem
Ból mięśni po masażu może być wywołany wieloma czynnikami. Dobrze wykonany głęboki masaż w niektórych przypadkach wręcz powinien dawać tego typu rezultaty. Jest jednak oczywiste, że perspektywa odczuwania bólu lub dyskomfortu może nas niepokoić. Dlatego właśnie warto wybrać profesjonalny salon, w którym nie tylko otrzymamy dobrej jakości masaż, ale także zostaną nam udzielone wszystkie potrzebne informacje.
Kluczem do dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa jest dobra komunikacja. To właśnie ona daje nam poczucie, że nawet jeżeli po masażu odczujemy pewien rodzaj bólu czy dyskomfortu to będzie on adekwatny do stopnia, w jakim masaż “rozruszał” nasze mięśnie. Objawy bólowe pojawiają się na drugi dzień po masażu lub po kilku godzinach natomiast powinny ustąpić samoistnie w ciągu doby. Możemy z powodzeniem złagodzić ich skutki pijąc duże ilości wody lub zapewniając sobie odpowiedni poziom relaksu.