Wybór rodzaju masażu zależy od tego, jakie są nasze potrzeby, oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Inny masaż zastosujemy, chcąc zniwelować napięcie mięśni, jeszcze inny kiedy zmagamy się z dolegliwościami bólowymi. Wykorzystanie przez wykwalifikowanego masażystę właściwych technik pozwoli osiągnąć zamierzony efekt i gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. Sprawdźmy, jaki rodzaj masażu wybrać, aby spełnił on wszystkie nasze oczekiwania.
Niezwykle uniwersalny masaż klasyczny
Wskazaniem do wykonania masażu tradycyjnego są urazy ortopedyczne, przykurcze, deformacje kręgosłupa, naderwania ścięgien, nerwobóle, stany zapalne mięśni, oraz schorzenia reumatyczne. Masaż klasyczny łączy funkcję relaksacyjną, oraz prozdrowotną. Pozwala się odprężyć i zrelaksować, działając jednocześnie zbawiennie na układ krążenia, układ limfatyczny, oraz mięśniowy. Ten rodzaj masażu stosowany był w Chinach już 3000 lat temu i stał się podwaliną dla innych rodzajów masaży. Do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością wśród osób w każdym wieku. Zabieg polega na bardzo dokładnym wykonaniu szeregu precyzyjnych działań, przy czym każde z nich ma osiągnąć inne zamierzenie. Zabieg rozpoczyna się i kończy delikatnym głaskaniem. W trakcie masażu stosuje się techniki ugniatania, wyciskania, oklepywania, rozcierania, wibracji, oraz roztrząsania. Masażysta podczas zabiegu korzysta z rozmaitych kosmetyków takich jak kremy i olejki, które mają za zadanie zmniejszyć opór i tarcie, ale również wprowadzić element aromaterapii oraz złagodzenie różnych dolegliwości.
Masaż klasyczny ujędrnia skórę, odżywia tkanki, rozluźnia, przyspiesza metabolizm, poprawia ruchomość stawów, oraz zwiększa elastyczność mięśni. Powoduje również zwiększenie wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, poprawiając tym samym samopoczucie i dodając energii witalnej. Ten rodzaj masażu pozwala również na osiągnięcie stanu relaksu i rozluźnienia, jest to swoiste połączenie leczenia i odprężenia. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań zalicza się menstruację, ciążę, zmiany skórne i egzemę, podwyższoną temperaturę, oraz żylaki i nadciśnienie tętnicze.
Masaże relaksacyjne z aromaterapią
Tematyka masażu relaksacyjnego to bardzo obszerny zakres, ponieważ duża dowolność technik pozostawia masażyście pole do kreatywności i wyobraźni. Celem masażu jest doprowadzenie pacjenta do stanu głębokiego relaksu i rozluźnienia mięśni. Dlatego właśnie masaż relaksacyjny rewelacyjnie wpływa nie tylko na ciało, ale przede wszystkim powoduje dobre samopoczucie. W masażu relaksacyjnym często stosowane są bodźce pobudzające inne zmysły. Zmysł zapachu dopieszczony zostaje za pomocą olejków eterycznych, zmysł słuchu za pomocą odprężającej relaksującej muzyki wprowadzającej pacjenta w całkowite wyciszenie i odcięcie się od trosk dnia codziennego. Jedna sesja masażu relaksacyjnego trwa maksymalnie jedną godzinę i nie ma przeciwwskazań do codziennego stosowania tej cudownej dla ciała i zmysłów terapii.
Masaż relaksacyjny jest jedną z odmian masażu klasycznego, stosowana jest w nim część tych samych technik. Redukowanie napięć mięśniowych i bólu wszelkiego pochodzenia, oraz poprawa krążenia powoduje somatyczną i psychiczną ulgę. Masaże relaksacyjne mogą być wykonywane na całym ciele, lub tylko na jego określonych częściach. Gabinet masażu przed zabiegiem zostaje wyposażony w świece zapachowe, kadzidełka, oraz olejki zapachowe w celu zapewnienia pacjentowi warunków do maksymalnego odprężenia. Masaż relaksacyjny oprócz oczywistych zalet dla duszy, poprawia metabolizm co jest niezwykle ważne dla osób starających się zdobyć smukłą sylwetkę. Podczas masażu relaksacyjnego masażysta stosuje głaskanie, ugniatanie, delikatne rozcieranie, oraz oklepywanie poszczególnych partii ciała otwartą dłonią, co powoduje szybszy przepływ krwi. Masaż relaksacyjny polecany jest osobom cierpiącym na bezsenność, uczuciem napięcia mięśniowego, podatnym na stres, oraz borykającym się z chronicznym zmęczeniem. Nie jest możliwe wykonanie masażu relaksacyjnego osobom, które borykają się z nowotworami, schorzeniami układu krążenia, oraz poważnymi infekcjami skóry.
Masaż gorącymi kamieniami
Głęboko odprężający zabieg, jakim jest masaż gorącymi kamieniami to samo zdrowie dla ciała i duszy. Spójność ciała i ducha jest jego myślą przewodnią, a technika znacznie różni się od tej stosowanej w masażu tradycyjnym. Masaż gorącymi kamieniami polecany jest szczególnie osobom otyłym, zestresowanym, cierpiącym na chroniczne zmęczenie, nerwice i depresję. Naukowcy i lekarze niejednokrotnie udowodnili, że dolegliwości somatyczne takie jak zaparcia, nawracające stany zapalne, bezsenność, czy schorzenia immunologiczne są ściśle powiązane ze stresem i zszarganymi nerwami. Ponadto ten rodzaj masażu polecany jest również w przypadku przewlekłego bólu, ponieważ ciepło kamieni pobudza układ limfatyczny, dając ukojenie. Właściwości sprzyjające urodzie sprawiają, że z tego masażu chętnie korzystają kobiety w każdym wieku. Ciepło kamieni promieniuje i rozluźnia napięte mięśnie, ale doskonale działa również na cellulit, oraz ujędrnia skórę.
Masaż gorącymi kamieniami czerpie z idei Dalekiego Wschodu, stąd nawiązanie do ponad 300 czakr, czyli miejsc na ciele, w których gromadzi się siła życiowa i witalna człowieka. U podstaw masażu leży teoria o przepływie energii w ludzkim ciele. Fizjoterapeuci i masażyści na całym świecie zgodnie przyznają, ze to jedna z najskuteczniejszych metod przywrócenia równowagi psychicznej. Najczęściej w tej technice masażu wykorzystywane są ciemnoszare wulkaniczne kamienie bazaltowe, ponieważ doskonale akumulują ciepło. Technika masażu gorącymi kamieniami polega na ich ogrzaniu do 60 st.C, a następnie ułożenie i przesuwanie wzdłuż kanałów energetycznych w następujących miejscach: na czubku głowy, między brwiami, w okolicach dołka międzyobojczykowego, na środku klatki piersiowej, w okolicy splotu słonecznego, na podbrzuszu i u podstawy kręgosłupa. Nie każdy może skorzystać z dobrodziejstw tego rodzaju masażu. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań należą żylaki, ciąża, otwarte rany, zaawansowana miażdżyca, ciąża, problemy z krzepliwością krwi, stan po operacji lub chemioterapii.
Masaże lecznicze (tkanek głębokich) na bóle
Nazwa wywołuje niezbyt przyjemne skojarzenia, jednak masaż tkanek głębokich może okazać się umiarkowanie delikatny. Powodem jest indywidualne podejście do pacjenta i stosowanie technik z personalizowaną siłą ucisku. Ruchy wykonywane są powoli, z ogromną precyzją i działają na napięcie oraz dysfunkcje tkanki miękkiej położonej zarówno powierzchownie, jak i głębiej. Masaż tkanek głębokich zakwalifikowany jest jako masaż leczniczy. Skierowany jest do osób zmagających się z rwą kulszową, wadami postawy, przykurczami ścięgien i mięśni, bólami kręgosłupa, oraz zmniejszoną ruchomością stawów. W celu uzyskania jak najbardziej miarodajnych efektów ten rodzaj masażu często łączony jest z innymi technikami, które rozluźniają mięśnie.
W masażu leczniczym każdy ruch masażysty ukierunkowany jest na konkretny cel. Nie ma tu miejsca na niezamierzony dotyk, dlatego od masażysty wymaga się niezwykłej precyzji i znajomości fizjonomii. Oprócz standardowych stosowanych w masażach ruchów kantem dłoni lub otwartą dłonią, a także opuszkami palców często stosuje się ugniatanie łokciem, kostkami dłoni, lub pięścią z wykorzystaniem ciężaru ciała masażysty. W masażu leczniczym raczej nie stosuje się środków poślizgowych w postaci kremów i olejków, a jeśli już ma to miejsce, są to stosunkowo niewielkie ilości. Do zabiegu należy się właściwie przygotować, czyli godzinę przed masażem nic nie jeść, lub zjeść bardzo lekki posiłek, oraz wziąć prysznic lub kąpiel. Kategorycznie zakazane jest spożycie alkoholu w dniu zabiegu. Masaż leczniczy jest dość inwazyjnym zabiegiem, dlatego istnieje sporo przeciwwskazań do jego wykonania. Do najczęstszych zaliczamy tętniaki, nowotwory, zakrzepy i skłonności do krwotoków, stany chorobowe stawów i ścięgien, zmiany dermatologiczne, oraz infekcje z wysoką temperaturą.