Zabieg masażu niejedno ma oblicze. W zależności od indywidualnych preferencji i problemu, z jakim przychodzi się mierzyć osobom, które oddają się w ręce masażysty, zabieg może przyjmować najróżniejsze formy. Dla jednych najprzyjemniejsze będzie masowanie delikatne, wprawiające w relaks i lekko senny nastrój; inni wolą, kiedy masaż jest wyrazisty, mocny i pobudzający do działania. Czym innym będzie masaż wpływający na sztywne, obolałe po całym dniu pracy przy komputerze mięśnie, a czym innym zabieg mający przynieść ulgę podczas schorzeń i dolegliwości zdrowotnych. Okazuje się jednak, że jednym z chętniej wybieranych i powszechniejszych rodzajów masażu, jest tak zwany masaż klasyczny. Na czym dokładnie on polega, do kogo jest skierowany, jakie niesie korzyści i kiedy warto się na niego zdecydować? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania o masaż klasyczny.
Historia klasycznego masażu
Okres sprzed 3000 lat temu, tereny dzisiejszych Chin – to właśnie tutaj narodził się pierwowzór masażu klasycznego. Odkryto wówczas, że ugniatanie i nacisk na odpowiednie miejsca przynosi zarówno relaks, jak i może być stosowane podczas przynoszenia ulgi w niektórych dolegliwościach. Warto również nadmienić, że o dobroczynnych skutki działań, które dzisiaj nazywamy masażem, wiedziano także w starożytnej Grecji (opisywał je sam Hipokrates), a w wiekach późniejszych, w okresie średniowiecza, czynności masujące wykonywały zakonnice, które opiekowały się chorymi. Masaż klasyczny bardzo często nazywany jest również szwedzkim – wszystko za sprawą szwedzkiego lekarza, Per Henrika Linga, propagatora gimnastyki leczniczej oraz masażu, które, wspólnie, miały redukować niektóre schorzenia i przynosić chorym ulgę. Niewątpliwie wpływ na jego pracę miała znajomość z kolegą z Chin, który zapoznał go z tajnikami Tui na oraz wprowadził w świat sztuk walki. Spuściznę po Lingu wykorzystał Holender, Johan Georg Mezger, który opracował okrojony zestaw dokonań Linga, nazywany odtąd szwedzkim bądź klasycznym masażem, który znamy i kochamy do dziś.
Na czym polega masaż klasyczny? Jakie techniki stosuje masażysta?
Masaż klasyczny stanowi połączenie rozmasowywania napiętych, obolałych mięśni, z wprowadzaniem w stan relaksu, a przy okazji niesie wiele właściwości prozdrowotnych. Udowodniono, że masaż klasyczny bardzo pozytywnie wpływa na działanie układu krwionośnego oraz limfatycznego. Oprócz tego, oddziałując na układ nerwowy, masaż powoduje pobudzenie organizmu i zwiększenie energii. Specjaliści uważają, że regularne poddawanie się zabiegowi masażu klasycznego ma niezwykle pozytywny wpływ na wydzielanie serotoniny przez nasz organizm oraz redukcję kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za stres – krótko mówiąc, po sesji masażu czujemy się wypoczęci, pełni energii i możemy cieszyć się dobrym nastrojem przez długi czas. Warto także nadmienić, że techniki stosowane podczas klasyczne masażu mają bardzo pozytywny wpływ na wygląd oraz jędrność naszej skóry, która, po kilku sesjach, staje się widocznie bardziej rozświetlona i zdrowsza. Do najważniejszych skutków sesji masażu klasycznego należy jednak przede wszystkim wyraźne zwiększenie ruchomości stawów oraz elastyczności mięśni. Dzięki temu wykonywane codziennych obowiązków będzie łatwiejsze i przestanie nam się kojarzyć z dyskomfortem i nieprzyjemnym bólem.
Masaż klasyczny opiera się na bardzo różnorodnych technikach. W zależności od preferencji i problemu, z jakim boryka się masowana osoba, specjalista wykorzystuje bardzo wiele kombinacji, aby przynieść jak największą ulgę. Zależnie od przypadku, masaż wykonuje się całą dłonią, pięścią, grzbietem dłoni lub opuszkami palców. Kilka podstawowych ruchów stosowanych przez masażystów jak głaskanie, ugniatanie, oklepywanie, rozcieranie, wibracje i wyciskanie, stosowane w różnych kombinacjach i o różnym stopniu nasilenia, mają przynieść określony skutek, właściwie dopasowany do oczekiwań osoby masowanej.
Jeśli masaż ma być delikatny, przez cały proces stosuje się głaskanie; w przypadku mocniejszego masowania, można stosować bardziej wyraźne i konkretne techniki. Do jednej z najważniejszych technik należy ugniatanie, które ma na celu uelastycznienie ścięgien oraz mięśni; równie istotne, rozcieranie, z wykorzystaniem okrężnych ruchów, wspomaga leczenie stłuczeń, zrostów, a czasem i skręceń. Natomiast oklepywanie, będące wyjątkowo energiczną techniką, często porównuje się do ugniatania.
Warto pamiętać, że do masażu zawsze wykorzystuje się kremy lub specjalne olejki. Jest to niezwykle istotne, gdyż intensywne pocieranie ciała na sucho może być nieprzyjemne dla osoby masowanej.
Umiejętnie wykonany zabieg masażu pozwala na pełne zrelaksowanie i rozluźnienie najbardziej spiętych punktów naszego ciała. Jest przyjemny, bezbolesny i bardzo często wspomaga leczenie schorzeń oraz przynosi ulgę w bólu.
Do kogo skierowany jest masaż klasyczny? Jakie są przeciwskazania?
Bardzo wiele osób zastanawia się, kiedy wskazane jest udanie się do masażysty, celem poddania się masażowi klasycznemu. Istnieje wiele sytuacji, w których udanie się do specjalisty będzie zalecane.
Bardzo często rehabilitanci oraz lekarze zalecają swoim pacjentom udanie się do masażysty w przypadku:
Zapalenia stawów, ścięgien i mięśni;
Skręcenia kończyn;
Stłuczeń;
Wad postawy, problemów z prawidłowym ustawieniem kręgosłupa;
Nadwagi oraz otyłości;
Chorób związanych z przemianą materii;
Bezsenności – masaże pobudzają produkowanie przez organizm serotoniny i, wytwarzanej z niej, melatoniny, która wpływa na nasz spokojny sen;
Bólu głowy, w tym także migreny – masaż obniża poziom stresu oraz usprawnia krążenie krwi w organizmie, które mogą powodować bóle głowy.
Masaż klasyczny sprawdzi się jednak nie tylko w przypadku różnorodnych schorzeń; poddać się zabiegowi masażu mogą również osoby, które szukają sposobu na odstresowanie, zrelaksowanie i ulżenie spiętym, obolałym mięśniom. We współczesnych czasach, kiedy pogoń za karierą, ciągła presja otoczenia i stres nie odstępują nas na krok, łatwo o nieprzyjemne skutku uboczne w postaci zmęczonych, bolesnych mięśni. Masaż klasyczny jest w stanie nas rozluźnić, zapewnić swobodę poruszania się oraz wprawić w dobry nastrój. Nadmierny stres nam nie straszny – klasyczny masaż jest w stanie podnieść poziom serotoniny oraz oksytocyny w ludzkim organizmie, które wpływają na obniżenie poziomu stresu, a tym samym zapobiega innym, poważniejszym w skutkach schorzeniom.
Istnieje jednakże kilka przeciwwskazań, które sprawiają, że masaż klasyczny jest niezalecany. Przeszkodą do wykonania masażu mogą być niektóre choroby skórne, jak egzema lub łuszczyca. Masażu klasycznego powinny unikać również osoby o poważnych zniekształceniach kręgosłupa. Do przeciwwskazań należą również wszelkiego rodzaju problemu z krzepliwością krwi – choroby serca, zapalenie żył lub miażdżyca naczyń obwodowych mogą dyskwalifikować do wykonania zabiegu. Do osób, które nie powinny poddawać się masażowi klasycznemu należą też ludzie po wylewie.
Jeśli cierpimy na którąkolwiek z wymienionych przypadłości, dobrym rozwiązaniem będzie udanie się w pierwszej kolejności do lekarza, który oceni, czy w naszym przypadku masaż klasyczny stanowi dobre i bezpieczne rozwiązanie. Liczy się przede wszystkim nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Jak przygotować się do masażu klasycznego?
Wiele osób z pewnością zastanawia się, co należy zrobić przed udaniem się do masażysty, na zabieg masażu klasycznego. Spieszymy z wyjaśnieniem, że lista przygotowań nie jest szczególnie długa ani skomplikowana. Warto przede wszystkim wziąć dokładny prysznic, jako że do masowania przeważnie odkrywamy całe ciało – ważne zatem, aby było ono czyste. Należy również pamiętać, aby co najmniej półtorej godziny przed masażem nie spożywać żadnych ciężkostrawnych potraw – lekki posiłek i dobre nawodnienie w dniu masażu będą bardziej odpowiednim wyborem. Jeśli czujemy się skrępowani ewentualną nagością w trakcie zabiegu, możemy poprosić o nakrycie części intymnych ręcznikiem lub zabrać go ze sobą z domu.