Masaż świecą, a właściwie masaż ciepłym woskiem, staje się coraz popularniejszym i cenionym przez klientów zabiegiem. Głównie za sprawą jego specyficznych i wyjątkowo wszechstronnych właściwości, niespotykanych w innych formach masażu. Masaż świecą aromatyczną ma bowiem nie tylko charakter relaksacyjny, dodatkowo wzmocniony elementami aromaterapii i rytualną oprawą. Jest również zabiegiem kosmetycznym o głębokich właściwościach pielęgnacyjnych. Z uwagi na jego zbawienny wpływ na kondycję skóry jest szczególnie ceniony przez kobiety. Coraz częściej jednak cieszy się również zainteresowaniem Panów stawiających na praktyczne rozwiązania, w których przyjemne łączy się z pożytecznym. Chcesz wiedzieć, jak w praktyce wygląda taki zabieg? Oto wszystko, co należy wiedzieć o masażu świecą.
Kilka słów sprostowania
Masaż gorącymi kamieniami, kijami bambusowymi, stemplami ziołowymi, bambusowymi miotełkami – w ostatnich latach w dziedzinie masażu pojawiło się wiele nowych możliwości, które początkujących wielbicieli tej formy relaksu mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jedną z nowości jest również masaż świecą. Jako że wyobraźnia potrafi płatać figle, a sama nazwa zabiegu może być odrobinę myląca, na początek warto doprecyzować podstawowe kwestie praktyczne.
W przeciwieństwie do masażu gorącymi kamieniami czy bambusowymi kijami, świeca w masażu świecą nie jest narzędziem, które ma zastąpić ręce w procesie masowania. Nie ma też bezpośredniej styczności z ciałem. Masaż świecą w praktyce oznacza masaż ciepłym woskiem, choć i słowo wosk jest tu używane raczej zwyczajowo i nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. Wosk kojarzy nam się z gorącą cieczą, która po zastygnięciu zmienia się w twardą, sztywną i trudną do usunięcia skorupę. Właśnie z tych skojarzeń wynikają najczęstsze obawy związane z masażem świecą, takie jak lęk przed poparzeniem czy bólem podczas zabiegu. Tymczasem ciecz uzyskiwana ze świecy przeznaczonej do masażu, choć często ma w składzie wosk pszczeli lub inne woski kosmetyczne, zbliżona jest raczej do olejku – zarówno właściwościami, jak i konsystencją.
Powstający podczas topnienia mieszanki kosmetycznej olejek nie osiąga wysokiej temperatury i nie stwarza ryzyka poparzenia. Wprawdzie tworzy na skórze cienką i jedwabistą powłokę, nie zastyga jednak w dosłownym tego słowa znaczeniu, ani nie osadza się wyłącznie na powierzchni. Pełni tę samą funkcję, co olejek do masażu w tradycyjnych zabiegach – zapewnia odpowiedni poślizg oraz zapobiega rozciąganiu skóry podczas masowania. Obok tego ma jednak szereg dodatkowych właściwości, wynikających bezpośrednio z dobroczynnych składników zawartych w samych świecach.
Świece do masażu – pielęgnacja i aromaterapia
Specjalne świece kosmetyczne produkowane na potrzeby zabiegów masażu nie mają nic wspólnego z tradycyjnymi świecami czy ich zapachowymi odpowiednikami. Choć zawierają olejki eteryczne, nie należy mylić ich ze zwykłymi świecami aromatyzowanymi. Przede wszystkim świece do masażu produkowane są wyłącznie z naturalnych składników, takich jak woski kosmetyczne, wosk pszczeli, masła i naturalne oleje roślinne, a także wyciągi z najróżniejszych ziół. Świece kosmetyczne nie zawierają parafiny, produktów ropopochodnych, ani innych szkodliwych substancji, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla skóry. Pod wpływem temperatury zmieniają się w ciepłą ciecz, która następnie zostaje wmasowana w ciało, stopniowo uwalniając swoje właściwości odżywcze i pielęgnacyjne. Te zaś mogą być różne, w zależności od substancji, z jakich zrobiona została świeca. Wśród najpopularniejszych składników używanych w produkcji świec do masażu znajdziemy m.in.
Obok nich w składzie świec do masażu często spotkać można również inne naturalne oleje roślinne, np. kokosowy, z kiełków soi, z nasion konopii, ryżowych otrębów, orzechów makadamia, awokado czy pestek moreli.
Za sprawą w pełni naturalnych, roślinnych składników świece do masażu są bogate w witaminę E, słynąca ze swych właściwości antyoksydacyjnych i skuteczności w walce z wolnymi rodnikami.
Nieodłącznym składnikiem wszystkich świec do masażu są także odpowiednio dobrane kompozycje olejków eterycznych. Ich zawartość działa kojąco na zmysły, wspomaga relaksację oraz spełnia funkcję aromaterapeutyczne. W zależności od użytych olejków, uwalniane pod wpływem ciepła aromaty mogą mieć właściwości łagodzące i relaksacyjne lub energetyzujące i pobudzające. Do najczęściej stosowanych olejków eterycznych należą m.in.
Dzięki swojej bogatej i naturalnej zawartości olejek powstający ze świec kosmetycznych nie tylko zapewnia ukojenie napiętym i zmęczonym mięśniom. To także prawdziwy balsam pielęgnacyjny dla skóry, pełen witamin, antyoksydantów i kwasów tłuszczowych o zbawiennych właściwościach, a także prawdziwa uczta dla zmysłów.
Zabieg dla wymagających – zalecenia i przeciwwskazania
Masaż świecą niesie ze sobą szereg dobroczynnych efektów. Ze względu na swoje właściwości relaksacyjne oraz rozluźniające jest polecany osobom narażonym na silny stres i zmęczenie, a także tym, których praca wiąże się z ciągłym napięciem ciała. Masaż z wykorzystaniem aromatycznych świec kosmetycznych skutecznie likwiduje napięcie mięśni oraz redukuje objawy zmęczenia i stresu. Jest niezastąpioną formą relaksu, gwarantującą rozluźnienie ciała i ukojenie ducha. To jednak tylko kropla w morzu jego zalet.
Korzystanie z tego rodzaju zabiegów szczególnie zaleca się osobom o suchej lub wrażliwej, często piekącej, odwodnionej i pozbawionej blasku skórze. Jedwabista warstwa tworząca się na powierzchni skóry przeciwdziała utracie wody, dzięki czemu masaż świecą ma niezwykle silne i długotrwałe właściwości nawilżające. Po takim zabiegu skóra jest nie tylko odpowiednio nawilżona, ale pod wpływem ciepła i szeregu substancji odżywczych staje się miękka i aksamitnie gładka w dotyku, sprężysta, elastyczna i pełna naturalnego blasku. Ze względu na swoje właściwości nawadniające oraz wysoką zawartość witamin oraz i kwasów tłuszczowych, masaż świecą jest niezastąpionym narzędziem w walce z cellulitem i rozstępami. Zawarte w naturalnych olejach antyoksydanty skutecznie neutralizują wolne rodniki i hamują proces starzenia się skóry. Ponadto masaż świecą przyspiesza metabolizm, odżywia tkanki i zapewnia detoksykację organizmu. W zależności od wykorzystanych w świecy składników, zabiegi mogą mieć również działanie wyszczuplające lub lecznicze, zwłaszcza w przypadku niektórych problemów dermatologicznych.
Jednak jak w przypadku każdego zabiegu na ludzkim ciele, także i masaż świecą posiada własną listę przeciwwskazań. Odradza się przeprowadzanie zabiegu na kobietach w ciąży i podczas miesiączki. Nie powinny się na niego decydować również osoby gorączkujące lub cierpiące na nadciśnienie czy nadczynność tarczycy. Zabieg należy przełożyć, jeśli w ciągu ostatnich 48 godzin wykonywana była depilacja ciała lub skóra, która ma zostać poddana zabiegowi, jest podrażniona lub zraniona. Jednym z przeciwwskazań może być także uczulenie na którykolwiek ze składników świecy do masażu. Dlatego profesjonalny zabieg powinien być zawsze poprzedzony wnikliwym wywiadem masażysty czy terapeuty, podczas którego uzyska on niezbędną wiedzę na temat stanu zdrowia, alergii czy chorób klienta.
Przed masażem należy dokładnie oczyścić skórę, by zapewnić odpowiednie wchłanianie substancji oraz skuteczność zabiegu. Zaleca się unikać prysznica i kąpieli przez kilka godzin po masażu. Im dłużej warstwa olejku pozostanie na skórze, tym większe nawilżenie skóry. Ponadto w chłodne dni należy zadbać o odpowiednio ciepły ubiór. Masaż ciepłym woskiem rozgrzewa ciało, które po wyjściu z salonu może być narażone na różnicę temperatur i prowadzić do przeziębienia.
Oczywiście w praktyce masaże świecą wyglądają różnie, w zależności od salonu czy masażysty. Zwykle towarzyszy im rytualna oprawa, podkreślająca orientalne korzenie tego rodzaju praktyk. Bez względu na to czy zabieg wykonywany jest w otoczeniu płonących świec i w rytm relaksacyjnej muzyki, istnieje kilka podstawowych zasad, które decydują o profesjonalnym podejściu lub jego braku. Dlatego, choć bez problemu można taki zabieg zorganizować w zaciszu domowym, lepiej zdecydować się na usługi profesjonalnego masażysty zaznajomionego w tej technice masażu.